شرایط عضویت در باشگاه کتاب افق

باشگاه کتاب افق در سال ۱۳۸۳ به همت رضا هاشمی‌نژاد، مدیر نشر افق، با با هدف ترویج کتاب‌خوانی، ترغیب نوجوانان به خواندن، گفت‌وگوی هدف‌مند درباره‌ی کتاب و دیدار با نویسنده‌ها و مترجم‌ها راه‌اندازی شد. این باشگاه با مسئولیت آتوسا صالحی، نویسنده و مترجم، تا سال ۱۳۸۵ فعال بود و و نشست‌های هفتگی کتاب‌خوانی و فعالیت‌های کتاب‌محور برای نوجوانان برگزار می‌کرد.

فرشته سلیمانی، شادی خوشكار، صادق رحیم‌پور، مونا عیسی‌بخش، محمد هاشمی‌نژاد، حمید واشقانی، دنیا مرادی باستانی، پرستو پورگیلانی، نازلی شیخ‌پور، ابوالفضل فتاحی، لیلا خدابخش، الناز شیخ‌پور، علی طوسی، مهدیه آصفی، مریم چیت‌سازی، یاسمین حاتمی، مهسا زمانی‌نیا، هادی رجبی، حمیدرضا حكیم‌پناه، هاله رجبی، فرشته قلی‌زاده، ماریه حیاتی، ریحانه هاشمی‌نژاد، محدثه كریم‌پناه، آرش تاجیك، سهیل حسین‌نژاد، داریوش طاهرزاده، فرهود امین مقدم، پارمیس مشكی و زیتا ملکی بعضی از اعضای سابق باشگاه کتاب افق بوده‌اند که امروز جزو چهره‌های جوانِ فرهنگ و هنر و ادبیات ایران‌ هستند.

پس از حدود ۱۰ سال وقفه، اردیبهشت امسال عضوگیریِ دوباره‌ی باشگاه کتاب افق آغاز شد و فعالیت‌های رسمی باشگاه از ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ با برگزاری جشن روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و معرفی نخستین گروه از اعضای جدید آغاز شد.

تصمیم نشر افق بر این است که با حمایت از نوجوانان و جوانانِ کتاب‌خوان و بهره‌گیری از توانایی‌های این نسل، برای گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در ایران تلاش کند. برای همین برگزیده‌های مسابقه‌های مختلفی که نشر افق برگزار می‌کند و یا دوستانی که معرفی کتاب در حد ۵۰۰ کلمه با عکس می‌نویسند یا معرفی کتاب در قالب فایل صوتی ۳ تا ۵ دقیقه‌ای و یا فیلم کوتاه ۱ تا ۳ دقیقه‌ای تولید می‌کنند، می‌توانند برای عضویت در باشگاه کتاب افق اقدام کنند.

فعالیت‌های باشگاه کتاب افق شامل کتاب‌خوانی گروهی، گفت‌وگو درباره‌ی کتاب، معرفی کتاب، معرفی کتاب‌فروشی‌ها و کتاب‌خانه‌های محلی، برگزاری مسابقه‌‌های ادبی و فرهنگی و هنری مبتنی بر کتاب، دیدار با نویسنده‌ها و مترجم‌ها و تصویرگرها، بازدید از مراکز فرهنگی و هنری، مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه‌ی کتاب‌محور، حضور در غرفه‌ی نشر افق در نمایش‌گاه‌های کتاب است.

۱۰ تا ۲۵ ساله‌هایی که در فعالیت‌های باشگاه همکاری می‌کنند، از امتیازهای باشگاه برخوردار می‌شوند و با توجه به میزان فعالیت اشتراک سالانه‌ی کتاب‌‌های نشر افق (فقط برای طلایی‌ها)، تخفیف ویژه‌ی خرید از فروشگاه‌ها و نمایش‌گاه‌های نشر افق (۳۰ درصد برای طلایی‌ها/ ۲۵ درصد برای بنفش‌ها)، تخفیف استفاده از کارگاه‌های آموزشی نقد و بررسی کتاب، نویسندگی و…، دعوت به هم‌کاری در زمینه‌های مختلف هنری، ادبی، فرهنگی، بازاریابی، نمایشگاه و… هدیه‌ی روز تولد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

در بهار ۱۳۹۶، ۶ نفر کارت طلایی عضویت و ۶ نفر کارت بنفش باشگاه کتاب افق دریافت کردند؛ لادن میرزاخلیلی، فاطمه نظری، سمانه نیک‌خو، ماندیس آثار، زهرا قاسملو و حافظ نقدعلی از برگزیده‌های مسابقه‌ی به افق کتابخانه‌ی من (اردیبهشت ۱۳۹۶) بودند که کارت طلایی به آن‌‌ها اهدا شد. فاطمه حیدری، هستی جعفری، نازنین رضایی نوری، امیرحسین حیدری، علی آگاهی و پریماه بوربور هم از همراهان همیشگی و مشتریان وفادار نشر افق بودند که برای دریافت کارت بنفش انتخاب شدند.

کارت‌های عضویت باشگاه با دو رنگ طلایی و بنفش و با توجه به میزان فعالیت اعضا صادر می‌شود. اعضایی که کارت طلایی دریافت می‌کنند می‌توانند از تمام امتیازهای باشگاه استفاده کنند و لازم است هر ماه دست‌کم در یکی از فعالیت‌های باشگاه کتاب مشارکت داشته باشند و گزارش آن را ارائه دهند. اعضایی که کارت بنفش دریافت می‌کنند می‌توانند از تمام امتیازهای باشگاه به‌جز اشتراک سالانه‌ی کتاب استفاده کنند و لازم است هر فصل دست‌کم در یکی از فعالیت‌های باشگاه کتاب مشارکت داشته باشند و گزارش آن را ارائه دهند.

اگر دوست دارید عضو باشگاه کتاب افق باشید، کافی است نام و نام‌خانوادگی، شماره تلفن همراه، تاریخ تولد و نشانی کامل پستی‌تان + کدپستی را به bookofoq@gmail.com بفرستید و سپس، هر ماه معرفی یکی از کتاب‌های افق را در قالب متنی (حدود ۵۰۰ کلمه)، صوتی (۳ تا ۵ دقیقه‌ای) و یا ویدیو (۱ تا ۳ دقیقه‌ای) برایمان بفرستید. افرادی که مشخصات‌شان ثبت می‌شود و فعالیت‌های مستمر برای ترویج کتاب‌خوانی دارند، پس از ۳ ماه کارت عضویت بنفش دریافت خواهند کرد. کارت بنفش زمانی به کارت طلایی تبدیل می‌شود که اعضا ۱۲ ماه فعالیت مستمر و خلاقانه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *